Je ľudské telo zle dizajnované?

Odmietnutie "Ľudské chyby: Panoráma našich porúch" od Nathana Lentsa

Nadpis "5 Dizajnových Chýb Ľudského Tela (ktoré prekonávate každý deň)" bol zhotovený, aby pútal pozornosť. Objavil sa vo fitness magazíne ‘Body and Soul’, ktorý býva pripojený k rôznym víkendovým novinám, medzi nimi aj melbournský Herald Sun a queenslandský Sunday Mail. Propagoval dlho odmietaný argument, že naše telo je neporiadne navrhnuté, líniu dôvodenia, ktorú použil Darwin k argumentovaniu, že život nebol stvorený, ale sa vyvinul. Začína takto: "Vaše telo je úspešné aj napriek hromade ohromujúco zlých dizajnových závad."

Článok čerpá z knihy profesora Nathana Lentsa z John Jay College of Criminal Justice v New Yorku zvanej "Ľudské chyby: Panoráma našich porúch, od zbytočných kostí po chybné gény", publikovanej tento rok. Táto kniha poukazuje okrem iného na staré argumenty "zlého dizajnu" s ľahko čitateľným humorom.

Pre mnohých idea zlého dizajnu pramení z ignorancie. No pre niektorých je to nástroj na pretláčanie agendy proti Bohu- ako je to u tohto profesora. Pravdepodobne preto sa to stále objavuje a je propagované s takým entuziazmom.

Nie je teda prekvapujúce, že Lentova kniha obdržala mnoho priaznivých recenzií a bola zahrnutá na zozname odporúčaného letného čítania vo Wall Street Journal, Discover Magazine, EndPoints, The Financial Times, a bola Knihou mesiaca v auguste 2018 v Geographical Magazine. Tieto recenzie hovoria mnohé o postojoch posudzujúcich.

Takže čo je to tých päť šokujúcich porúch, s ktorými sa vysporadúvame každý deň? Tu sú:

1. Jedna trubica pre dýchanie aj jedenie
2. Prevrátené očné sietnice
3. Kolená, ktoré sa nedokážu sporiadať so športom
4. Chrbtica nenavrhnutá na chodenie
5. Dutiny, ktoré sa vyprázdňujú smerom hore namiesto dole

Jeden z nás (Don Batten) poslal nasledovný list do redakcie Body and Soul, aby im dal vedecké odpovede na údajné problémy, ktoré tento článok obsahoval (s pridanými malými úpravami).

Drahý editor Elin,

Rád čítam B&S týždeň čo týždeň. Obsahuje užitočné a zaujímavé myšlienky spojené so zdravím a fitnesom. 

No bol som zmätený po prečítaní článku "5 Dizajnových Chýb Ľudského Tela (ktoré prekonávate každý deň)", pretože bol úplne mimo zvyčajného užitočného tónu B&S.

Tento článok sa kvalifikuje ako dezinformácia, nie faktický materiál o ľudskom tele. Je hnaný oddanosťou ‘viery’ k ateizmu, nie k vedeckým dôkazom. Propagátori tohto pohľadu, že ľudské telo je ‘zle dizajnované’  ho používajú ako argument proti tomu že bolo vôbec dizajnované (‘teda Boh to nevykonal’). Ako také sa toto rovná pseudovedeckej polemike proti kresťanskej viere (a judaizmu, islamu a sikhizmu). Pochybujem, že by ste vedome publikovali nepeknú urážku budhizmu alebo iného náboženstva , no toto je útok na vieru mnohých ľudí, ktorí taktiež čítajú B&S. Takže pokiaľ si editori B&S nemyslia, že je to v poriadku takto zaobchádzať s kresťanskými (židovskými, atď.) čitateľmi, navrhujem, že publikovať takýto materiál je nevhodné.

Chcel by som len ukázať, aký nevedecký tento článok je. Zrejme nebudete mať čas čítať moju odpoveď na všetky body, preto sa budem zaoberať len s bodom č. 2,"prevrátené očné sietnice". No najprv chcem vytýčiť niekoľko všeobecných bodov:

    1. Odhliadnuc od iného, musí byť celkom depresívne pre čitateľov B&S čítať, ako je ich telo zle navrhnuté. Bolo by o moc viac povzbudzujúce čítať články o tom, ako skvele sú naše telá dizajnované (je hojnosť takého materiálu!) a ako s našimi telami môžeme pracovať pre maximizáciu našeho zdravia, než počuť, že sme poznačení už od začiatku (je to odradzujúco fatalistické).
    2. Nik z takýchto propagátorov ako je tento profesor nemôže poskytnúť dizajn, ktorý by bol nadradený; opýtajte sa dizajnérov robotov, aké ťažké je len napodobniť funkčnosť ľudskej mimiky. 
    3. Dizajn je vždy obmedzený tým, čo je zrealizovateľné, čo môže potvrdiť každý inžinier, Zamyslite sa napríklad nad ideou (č.1), že "ľudia sú obzvlášť náchylní ku zaduseniu, pretože náš larynx je položený vyššie v krku než je to u ostatných primátov, takže nemáme toľko priestoru pre svaly pracujúce na prehĺtaní, aby mohli vykonávať svoju funkciu". Nuž, samozrejme; keby bol náš larynx nižšie v našom krku boli by sme síce odolnejší voči duseniu sa, ale nemohli by sme rozprávať; bolo by to tak dobre?  "Obmedzenie" byť schopný hovoriť limituje, čo je možné. Mimochodom, osobne nepoznám nikoho, kto by zomrel udusením sa (je to dosť rarita).
    4. Zranenie spôsobené zlým zaobchádzaním je len veľmi ťažko kvalifikovateľné ako chyba dizajnu. Krížové väzy (č.3) sú témou. Do dnešného dňa som žil veľmi aktívny život a nikdy som nemal žiadne také zranenie, a ani väčšina ľudí nie. Tu je niečo pre nášho ‘profesora’: koleno má systém dvojitých väzov, ktorý umožňuje úžasne obdivuhodný pohyb kolenom. Taký systém sa nikdy nemohol vyvinúť. Tu je článok na túto tému od dr. Stuarta Burgessa, profesora na Bristolskej univerzite: Kritické charakteristiky a neredukovateľný kolenný kĺb.
    5. Evolučné predpoklady nie sú veda. Napríklad, že naše chrbtice neboli navrhnuté na kráčanie po dvoch, ale pre život na štyroch. Moja dcéra je fyzioterapeut, a keď  sa s nezdravými chrbticami zaobchádzalo ako keby boli tie opíc, všetko to spravilo len horším (dr. Paul Williams bol zodpovedný za tento nesprávny prístup založený na evolučnom hypotézovaní; Google- ‘Williams Flexion Exercises’). Keď bola ľudská chrbtica skúmaná ako optimizovaná pre to, na čo slúži, a liečba bola podľa toho navrhnutá, tak začala fungovať. No znova, takmer všetky ťažkosti s chrbticou sú spôsobené kvôli nesprávnemu zaobchádzaniu ako pridlhé sedenie, nedostatok pohybu, ako Body and Soul často správne informuje. Neboli sme dizajnovaní na dlhé sedenie bez pohybu.

Špecifickejšie sa chcem zaoberať s bodom č. 2, "preobrátené očné sietnice". Toto je tak nesprávne, že som neveriacky krútil hlavou nad stupiditou tohto argumentu. Keď sa povie ‘orlí zrak’, je to odkaz na vynikajúce videnie. Orly majú taký istý ‘zlý’ dizajn očí ako my! Len to samo o sebe by malo spôsobiť spytovanie tohto nonsensu od ‘profesora’. No je tu dizajnové obmedzenie (príčina), prečo sú naše oči skonštruované práve takto (kdežto u chobotnice je toto usporiadanie "správne" podľa profesora). Tu je článok od oftalmológa Dr. Petera Gurneyho, ktorý vysvetľuje, prečo je dizajn ľudského oka v skutočnosti optimálny: prevrátená sietnica (eng). Mimochodom, evolúcia nemá žiadne vysvetlenie pre pôvod tohto dizajnu sietnice zo svetlocitlivej škvrny, takže tento argument "zlého dizajnu" je v realite len dymový efekt na odpútanie pozornosti od skutočnej otázky ako také oko mohlo vzniknúť, ak nebolo navrhnuté a stvorené Bohom.

Vydavateľstvo knihy, z ktorej je všetko toto vytiahnuté sa nazýva ‘Hachette’. To tomu ironicky zodpovedá, pretože obsah je ostrým útokom na ľudské telo (hatchet job, pozn. prekl.). Obsahuje veľmi slabé vedecké dôvodenie.

Vďaka za čítanie,

S pozdravom,

Dr. Don Batten

Výrok, že naše telo je zle dizajnované je v podstate argument proti Bohu, dôvodenie, že všemocný, vševedúci a všetkých milujúci Boh by predsa nestvoril ľudí so zlým dizajnom.

No tento výrok je odmietnutie faktu, že ľudské telo pracuje nesmierne dobre, neporovnateľne lepšie než akýkoľvek stroj, ktorý zostrojilo ľudstvo. Tí, ktorí hovoria o zlom dizajne si nevážia to čo majú. Zvážte našu schopnosť kráčať, bežať, plávať, dvíhať, vidieť, počuť, rozmnožovať sa, hojiť, rozprávať, dotýkať sa, myslieť, tvoriť, vynaliezať a stavať, spomenúc zopár. Čo všetko sme mali si niekedy uvedomíme len vtedy, keď tieto schopnosti stratíme kvôli chorobe alebo zraneniu.

Toto tvrdenie taktiež pochádza z neskúsenosti, čo všetko zahŕňa dizajnovanie a výroba niečoho. Dizajn vždy vyžaduje robenie kompromisov na dosiahnutie želaného výsledku. Niektoré z takýchto prehlásení zlého dizajnu sa po pozornom preskúmaní ukážu ako brilantné skonštruovanie. Ľudské telo je úžasné vo svojom prevedení, ako to čítame v Žalme 139,14: "Oslavovať ťa budem preto, že som hrozne a predivne utvorený. Predivné sú tvoje skutky, a moja duša to zná veľmi dobre."

A tvrdenie o nepodarenom dizajne je tiež založené na ignorancii nášho pôvodu a histórie. Tí, ktorí takéto výroky šíria, nevedia alebo neveria, že žijeme v porušenom svete. Chorieme; máme nehody; starneme; zomierame. Žijeme vo svete, ktorý vzdychá a je zviazaný porušenosťou a úpadkom (Rim 8,20-22). Biblia odhaľuje, že je to kvôli rebélii človeka voči Jeho Stvoriteľovi. Mali by sme sa pozrieť na dôsledky nášho pádu a rozoznať potrebu vykúpenia. Táto skutočnosť by nás mala hnať k akceptovaniu úchvatnej pomoci pre nás poskytnutej v živote, smrti a zmŕtvychvstaní nášho Boha a Spasiteľa, Ježiša Krista.

Zdroj:

https://creation.com/is-the-human-body-badly-designed

https://www.webmd.com/eye-health/ss/slideshow-eye-color-health