Stvorenie kaňonov

Rýchlejšie, než si väčšina ľudí myslí, že je možné; nádhera, ktorá bola stvorená z katastrofy

Autor: Rebecca Gibson

Veľa ľudí verí, že tvorba kaňonov trvá dlhý čas. No v Severnej Amerike sa nachádza kaňon, ktorý tam pred 150 rokmi jednoducho nebol.

Kaňon Providence (Prozreteľnosť) sa nachádza neďaleko mesta Lumpkin na juhozápade v štáte Georgia.  Tam, kde raz boli vlniace sa kopce s nedotknutým borovicovým lesom je dnes hlboká priepasť s deviatimi kaňonmi v tvare palcov. Ich veľkosti sa rôznia, sú do 50 metrov hlboké, 180 metrov široké a 400 metrov dlhé.

Odkryté útesy kaňonu sú neskutočne krásne s ich mnohými pásmi rozlične zafarbených skál- jasno červenou hlinou, bielym kaolínom ako aj pieskami zafarbenými na okrovo, ružovo, oranžovo, béžovo, fialovo, sivo, žlto, hnedo a čierno.

V základoch kaňonu, kde je často vlhko, rastú stromy ako ambrovníky, vŕby babylonské, gumovníky čierne, javory a duby marylandské.

Táto oblasť je útočiskom pre viac ako 150 variet divých kvetov zahŕňajúc kosatce, rhododendróny, náprstníky, magnólie, prvosienky a nezvyčajné červené a oranžové azalky.

Možno tu vidieť zvieratá ako jeleník bielochvostý, červená a sivá líška, medvedík čistotný, pásovec a vtáky ako napr. ďatle, pinky, moriaky, drozdy a sovy.

Čo sa tu stalo?

Čo spôsobilo túto dramatickú zmenu z vlniacich sa kopcov ku takej nerovno-nádhernej krajinke? Všetko je to prepojené s osídľovaním farmárov v začiatkoch 19. storočia.


„Malý Veľký kaňon“ z Georgie

Pohľad (hore) na časť kaňonu ukazuje, ako tento mizne hlboko pod pokrývkou stromov.  Stará fotografia (dole vľavo) ukazuje kaňon predtým, ako sa zeleň zakorenila. Malý prúd tečúci cezeň reprezentuje len nepatrnú časť vody, ktorá počas búrok zničila sediment odnášajúc ho preč a zanechávajúc tak kolosálny otvor v zemi. Čo začalo ako malé jarčeky v zemi kvôli nesprávnemu farmárčeniu a zaobchádzaniu s pôdou vyústilo do niečoho, čo mocne svedčí o sile vody v krátkom časovom období.
Dole prúdom (dole vpravo) rieka odhaľuje veľké množstvá sedimentu, ktorý zliezol odvodnením z oblasti kaňonu. Keby sa o histórii tejto lokality nevedelo, veľmi pravdepodobne by jej bol pripisovaný oveľa starší vek.


Pôvodný kmeň- Kmeň Potoka (Muscogee) obýval toto okolie dnes známe ako Georgia dávno pred európskym osídlovaním. Medzi rokmi 1790 až 1830, ako európska populácia vzrástla šesťnásobne, krajina Potoka bola postupne prevzatá vládou štátu pre obývanie farmármi.

Miestna tradícia tvrdí, že pramienky vody tečúce cestičkami starých domorodých Američanov spustila eróziu. Iné príbehy vravia, že to spôsobila voda tečúca zo stodoly rodiny Pattersonovcov v 1855 alebo možno voda zo strechy miestnej školy. Tieto záznamy nie sú ďaleko od pravdy.

Zlé zvyky hospodárov


Od r. 1820 nasledujúc výrub stromov (ktorých korene upevňujú pôdu) kvôli pestovaniu plodín ako bavlna a kukurica pripravil začiatky prudkej erózie, keďže krajina bola odhalená ničivým účinkom pretekajúcej vody počas častých silných búrok.


Najvyššia vrstva utvorila odolnú, na železo bohatú hlinu z Claytonovej formácie, a bola pokrytá menej odolnými, neupevnenými pieskami z Providence a Ripley formácie. Akonáhle sa voda dostala pod červenú hlinu ku pieskom pod ňou, erózia sa spustila.

V tých časoch pestovatelia ornicu nijak neošetrovali ani nehnojili. Ich zvykom bolo pôdu plodinami vyčerpať a potom ju opustiť. Orbou smerom hore a dole, namiesto priečne, podporovali vznik eróznych kanálov.

Starí ľudia žijúci v Lumpkin v štyridsiatych rokoch si pamätajú, ako na ceste do školy v dávno pominutom meste Humber prekračovali kanále hlboké 1-1,5 metra.

Rastúci kaňon prinútil zbor presťahovať sa


Historické záznamy ukazujú, že miestny zbor Providence United Methodist Church začal službu v roku 1832. Zbor musel byť presunutý v r. 1859 kvôli nebezpečenstvu podobratia rastúcim kaňonom.

Hustý dážď počas búrok odstránil rozsiahle zvyšky piesku a ílu zo stien aj dna kaňonu. Tieto boli potom zmyté do potoka Turner’s Creek do rieky Chattahoochee. Sediment po ceste zablokoval koniec susediacich údolí, výsledkom čoho bolo sformovanie jazier, ktoré sú známe ako North a South Glory Holes.

V štyridsiatych rokoch 20. storočia
museli farmári sledovať každú menšiu priekopu pre prípad, že by sa zmenila na niečo väčšie. Tvrdili, že pôda sa rozpúšťala ako cukor a tiekla ako voda.
Každý rok väčšina farmárov stratila nejaké zvieratá a nástroje za okrajom kaňonu. Keď raz niečo prešlo zaň, získať to späť bolo extrémne ťažké.

Miestni obyvatelia hovorili, ako za studenej zimnej noci počas ťažkého dažďa ležali v posteli a počuli zvuky ako výstrely z dela, keď veľké kusiská zeme padali zo strmých stien dole do kaňonov.

Vedci študovali jadro, ako rýchlo boli sedimenty naplavené do jazier zo sutín zmytých z potoka. Po tom čo spojili jadro vrstviev sedimentov so záznamami z ťažkých dažďov zaznamenaných v Lumpkin, približne určili, že vznik kaňonu začal v r. 1846. Len 13 rokov po tom zborová budova musela byť premiestnená na druhú stranu cesty, pretože kaňon sa príliš priblížil!

Vznik národného parku


Do roku 1971 448 akrov v tejto oblasti bolo určených pre národný park Providence Canyon ku zachovaniu a ochrane tohto unikátneho miesta. Park je v súčasnosti považovaný za jeden zo siedmych prírodných zázrakov v Georgii a často nazývaný Georgijský Malý Veľký kaňon. Návštevníci môžu prejsť cez deväť z kaňonov, ktoré sú časťou oblasti denného prístupu alebo po ceste, ktorá lemuje kaňon a výhľad je neskutočný.

Kaňon neprestáva rásť


Merania robené medzi r. 1984 až 1994 potvrdili, že kaňon stále narastá, hlavne čo do šírky. Ešte teraz musí byť ohradenie premiestňované a cesty presmerované kvôli týmto zmenám. Takže na sformovanie obrovských kaňonov netreba milióny rokov- to, čo je potrebné sú správne podmienky. Ak by toto nebolo pozorované, ťažko by niekto uveril, že sa to stalo. Erózia po svetovej potope by bola bývala obzvlášť prudká pri ešte stále mäkkých, čerstvo uložených sedimentoch. V skutočnosti bolo zdokumentované, že celkovo erózne procesy prebiehajú tak rýchlo, že kontinenty nemôžu byť milióny rokov staré, lebo by celé zerodovali preč.

Kaňon Providence nádherne ukazuje, ako je geológia Zeme konzistentná s krátkym časovým obdobím v Biblii, ak teda správne rozumieme podmienkam.

Zdroj:
http://creation.com/canyon-creation