8. najpopulárnejšia kniha histórie

Pravda môže zmeniť životy

        Biblia je zďaleka tou najčítanejšou a najviac publikovanou knihou všetkých čias. Je odhadované, že len za posledných 50 rokov bolo publikované 3.9 miliardy kópií Biblie. Na porovnanie, v poradí ďalšia najpublikovanejšia kniha sú Citácie z dielne Mao Tse-tung-a  na cca 800 miliónoch kópií. Predseda Mao, ktorý zomrel v roku 1976 bol čínsky komunistický diktátor, ktorý vládol svojej krajine železnou päsťou a na obyvateľstvo uvalil socialistickú ideológiu. Vzhľadom na aktuálnu populáciu Číny 1.3 miliardy a zavádzanie jeho politiky, tieto čísla nie sú až tak ohromujúce. Ďalšia v poradí nie je kniha, ale celá séria siedmich kníh o Harry Potterovi na čísle okolo 400 miliónov. 
        Odhliadnuc od čísel, je jedna štatistika, ktorá sa tu vyníma. Biblia je tiež najprekladanejšou knihou histórie. Je odhadované, že bola kompletne preložená do cca 518 jazykov, a že viac ako 1275 jazykov alebo dialektov má preložené aspoň určitú časť Písma.
Nemali by sme o tom však vravieť ako o čisto ľudskej snahe. Tak ako Duch Svätý pohol autorov Písma k jeho spísaniu, bolo mnoho mužov a žien podobne pohnutých k zdieľaniu Dobrej správy Ježiša Krista ľuďom okolo celého sveta. Nespočet misionárov pracoval na preklade Biblie dokonca do jazykov malých domorodých kmeňov, ktoré žijú v odľahlých lokalitách. Jedinci, rodiny ba aj krajiny boli zmenené transformujúcou silou evanjelia.
        Aj keď bol proces kopírovania časovo veľmi náročný, je tu viac rukopisov Nového Zákona než akéhokoľvek iného dokumentu. No v roku 1436 Johannes Gutenberg pomohol navrhnúť prvý tlačiarenský lis, navždy tak zmeniac metódu kopírovania kníh. S tlačovými formami a písmenami toto bola revolúcia v produkcii a distribúcii kníh. Prvá kniha vyprodukovaná tlačiarenským lisom bola, neprekvapivo, Biblia v roku 1454. Stala sa známou ako Gutenbergova Biblia a dodnes existuje 49 čiastočných alebo kompletných kópií.